sociální podnikání
co je SOCIÁLNÍ podnikáníSociální podnikání jsou podnikatelské aktivity, které kromě tvorby zisku usilují o dosažení sociálních cílů, podporu společenských hodnot anebo ochranu životního prostředí. Zisk se tak stává prostředkem dosažení společenských cílů. Sociální podnikání hraje důležitou roli v místním rozvoji a často vytváří pracovní příležitosti pro osoby se sociálním, zdravotním či kulturním znevýhodněním.
Cílem podniku je sice podnikání, tj. vytváření hospodářského zisku, ale přidanou a o nic méně důležitou hodnotou je solidarita a pomoc těm, kteří se stali skupinou znevýhodněnou na trhu práce. Co je sociální podnik?Sociální podnik je ekonomicky udržitelným podnikatelským subjektem působícím na běžném trhu, který je schopný obstát v konkurenci s ostatními podniky.
Specifikem sociálního podniku je to, že zpravidla zaměstnává určité procento znevýhodněných osob (ekonomicky, sociálně, zdravotně) a tím je zpětně začleňuje do společenského života. Snižování nezaměstnanosti sociální podniky přispívají k řešení problémů ve své komunitě. Jednotlivcům a skupinám je nabízená jistá míra pracovní a psychosociální podpory, rozvoj pracovních kompetencí a aktivní zapojení se do života celé společnosti prostřednictvím pracovního uplatnění nebo poskytováním potřebných sociálních, zdravotních, vzdělávacích, informačních či volno-časových služeb. K základním principům sociálního podnikání patří: Sociální prospěch
Ekonomický prospěch
Environmentální a místní prospěch
Více se o sociálním podnikání můžete dozvědět na stránkách TESSEA (Tematické sítě pro sociální podnikání v ČR). |
|